Деніс Реней
Якось одна жінка поділилася зі мною своїм баченням про шлюб:
«Це, неначе, я роздивляюся неосяжну пустелю через бінокль. Куди не гляну – скрізь бачу трупи на різних стадіях смерті – розлучення, самотність, кривда, зруйновані стосунки і т.д. Подивившись на це все, я запитую себе, чи хочеться мені взагалі починати таку подорож»?
Багато студентів сьогодні також задають собі це питання. І хоча усі вони потребують безпеки і радості у довговічних стосунках, вони бояться шлюбу. Одна щойно заручена дівчина сказала наступне в інтерв’ю журналу «Ньюзвік»: «Я бачила як розпався шлюб моїх батьків, і зараз я невпевнена, що зможу зберегти свій».1
Ще жодне покоління не ставало на рушник шлюбу зі стількома проблемами стосовно розлучень у сім’ї. У Сполучених Штатах щороку понад мільйон дітей страждають від розлучень своїх батьків.2
Багато студентів так згадують цей негативний досвід:
Мері: Одно дня, прийшовиши зі школи додому, Мері побачила, що тато виходить з дому з валізою. Він покидав їх. «Я інколи навідуватимусь до тебе, донечко», – сказав він. Тато поцілував її, та з того часу вони не бачились.
Роберт: Його батьки розлучилися, коли йому було п’ять років. Він жив зі своєю мамою, яка потім тричі одружувалась і до того ж часто заглядала у чарку. Його перший вітчим побив його, коли Роберт ненароком розлив колу в машині.
Кері: Її батьки все ще одружені, але обоє думають лише про свої кар’єри. Її тато і мамо рідко приходять на виступи до неї до школи, а тепер, коли вона вчиться у виші, то і взагалі мало спілкується з ними. Вони почали спілкуватися лише через ел. пошту, соціальні мережі і автовідповідачі.
Фред: Фред був уже старшокласником, коли прокинувся однієї ночі від криків батьків. Він почув шум і зойк. Прибігши на кухню він побачив закривавлену маму на підлозі від ножового поранення. Фред викликав поліцію, його тата заарештували. Фред, його мама і дві маленькі сестрички змушені були жити у притулку. І до сьогодні він не знає де живе його тато.
Якось одна жінка поділилася зі мною своїм баченням про шлюб:
Можливо ти знаєш людей як Мері, Роберт, Кері і Фред. Можливо твій власний досвід схожий на їхній, або навіть ще гірший. Можливо у твоєму домі панують конфлікти, занепокоєння і розбрат. І як наслідок, тобі стає страшно перед власним шлюбом, – просто не хочеться отримати стосунки повні болю, розчарування і травм для твоїх дітей. Звичайно, що хочеться розділити своє життя з кимось, хто любить тебе, але якщо бути відвертим, то шлюб – це страшно. Ти можеш мучити себе запитаннями: «Чи зможу я оговтатися від тїєї кривди, яку завдала мені моя сім’я? Чи зможу я мати щасливий і міцний шлюб та сім’ю»?
Відповідь однозначна – так!
Я працюю в організації, що допомагає сім’ям і знаю тисячі успішних шлюбів, які свого часу виглядали безнадійними. У Бога є спосіб, щоб зранені люди могли отримати повноцінні стосунки. Але про пізніше.
З усіма цими проблемами і болем, чому люди все ще вирішують одружуватися? Незважаючи на шквал негативних історій у ЗМІ, усі мріють пройтися до вівтаря. Нещодавнє дослідження показує, що 96% студентів хочуть одружитися або уже одружені. А 97% погоджуються із твердженням: «Міцні сімейні стосунки – ключ до щастя».3
І хоча майже кожен четвертий американець у віці від 18 років пережив розлучення,4 бажання отримати здорові, довговічні стосунки у шлюбі змушують майже усіх принаймні спробувати. Чому ж шлюб такий привабливий?
Правда полягає у тому, що ніхто не хочу бути самотнім. І хоча усі ми теревенимо про себе як «сильних і незалежних», підкреслюючи свою індивідуальність, нам усім хочеться безпеки і тепла від близьких стосунків з кимось особливим. Ми можемо говорити «я хочу побути на самоті», «мені треба особистого простору», але бажання розділити цей простір із коханою людиною є значно сильніше.
І хоча сексуальна привабливість є важливим елементом близькості, ці душевні поривання бути з кимось не базуються на просто сексі. Це палке бажання, щоб тебе любили і цінували, – ось що відіграє найважливішу роль.
Чому так стається, що багато людей прагнуть бути одним цілим з кимось, раптом наповнюються гнівом і розчаруванням? Дуже часто люди пробують збудувати міцні стосунки лише на емоціях. Вважають, що міцні стосунки і любов можливі за умови, коли наречені відповідають очікуванням одне одного. Якщо існують теплі почуття, чоловік і дружина можуть насолоджуватися присутністю одне одного, не зважати на недоліки характеру і продовжувати виявляти любов.
Але коли почуття холонуть, стає неможливим кохати і надалі таку недосконалу половинку. Їх потреби стають незадоволеними. Це спричиняє біль, заставляє нас постійно захищатися, що у свою чергу знижує позитивне спілкування, а потім з цього виростає непорозуміння, а далі конфлікт, гнів і гіркі почуття. Якщо прощення і примирення не розіб’ють цей ланцюг проблем, то люди втрачають можливість любити одне одного.
Такої схеми ще можна уникати якийсь час, допоки не виникнуть справжні проблеми, такі як вияв егоїзму і неприязнь. Однак, рано чи пізно, подружжя зіткнеться з реальністю. І тоді, незважаючи на їхні добрі наміри, вони усвідомлюють, що у шлюбі неможливо втамувати абсолютно всі потреби одне одного.
Щоб стосунки були міцними, подружжя повинно працювати злагоджено, як одна команда, а також готовність відмовлятися від багатьох наших особистих бажань та інтересів. Саможертовність повинна замінити егоїзм. Часто ми готові придушувати власний егоїзм, але прийде час і наше терпіння закінчиться. Саможертовність нам не характерна, в той час як егоїзм у нас в крові. Чому так?
Якби ми жили в ідеальному світі, де люди були б досконалими, то наш шлюб йшов би гладко як по маслі, так, як і задумав був Бог. Але ми не живемо в ідеальному світі. Якщо чесно, усі ми маємо схильність до егоїзму та «гріха». Що таке гріх? Ми часто обираємо хибні, погані речі замість добрих. Ми егоїстичні, прикрі, вміємо ображати, допікати, нахабно поводитися, не бажаємо пробачати і т.д. Тому не дивно, що після всього цього, пари не можуть порозумітися.
Постійне бажання задовольняти лише свої потреби у шлюбі руйнує такий важливий дух співпраці. Егоїзм починає збільшуватися як снігова лавина, близькість і порозуміння зникає, і шлюб починає розвалюватися.
Гляньмо правді у вічі – всім нам потрібне якесь внутрішнє джерело сили, щоб допомогло нам любити одне одного і щоб наш шлюб вистояв.
Наша егоїстична, гріховна поведінка не лише відділяє нас одне від одного, але також відділяє і від Бога – найбільше джерело допомоги. Як Творець шлюбу, Він знає якими повинні бути подружні стосунки. Він бажає, щоб ми, перш за все, мали стосунки з Ним і керувалися Його порадами у вирішенні проблем.
Бог не лише пропонує Свою допомогу у вирішенні щоденних проблем, Він також пропонує зцілення ран минулого. Наприклад, Він пропонує повне прощення і очищення від неправильних вчинків, які ми могли вчинити, будучи підлітками, одне одному. Бог любить нас і хоче, щоб ми насолоджувалися тим, що ми є Його діти, і не відмовлялися від Його допомоги у шлюбі.
Я хотів би проілюструвати вищесказане двома сценаріями подружніх шлюбів. У першому сценарії наше подружжя (назвемо їх Джоном і Лізою) не визнають важливості присутності Бога у їхньому житті. У другому сценарії Джон і Ліза не просто мають стосунки одне з одним, у них також є стосунки з Ісусом Христом.
Прийшла субота і Джон хоче піти пограти у гольф зі своїми друзями. Встаючи з ліжка, він каже Лізі, що зустрічається сьогодні з друзями і не вернеться аж до 4 години. Лізі це не подобається: «Ти ж обіцяв сьогодні піти зі мною на пікнік!»
«Я такого не обіцяв», – каже Джон, – «Та й менше з тим. Я давно не грав у гольф, а сьогодні якраз чудова погода. Я пішов»! Джон покидає дім.
Ліза відчувається покинутою. Вона плаче і кидає подушку зі злості.
«Чекай-чекай, я тобі покажу»! – кричить Ліза. Вона телефонує подрузі і запрошує пообідати разом та пройтись по крамницям. Вона купує собі одягу на 300$. Їй потрібно було купити нове плаття, але вона витрачає значно більше, знаючи, що Джона це розізлить. На їх рахунку майже не залишається грошей.
Тим часом, погравши у гольф, Джон з друзями вирішують ще заскочити в бар. За одним кухлем пиве йде другий. Джон раптом помічає якою привабливою є офіціантка і коли вона приносить йому третє пиво, він шепоче їй компліменти. Жінка вдає, що образилась, але посмішка на її обличчі говорить про інше. Коли вона повертається ще раз, то Джон помічає номер телефону на серветці під кухлем. Джон швидко ховає серветку у кишеню.
Джон приходить додому о 5 годині, не зовсім впевненно тримаючись на ногах. Ліза дивиться телевізор на максимальній гучності. Він помічає гору покупок на дивані. У злості він виключає телевізор і демонстративно вказує на покупки. Ліза огризається і йде у спальню, грюкнувши дверима. Їхній скандал затягується до ночі. Все закінчується тим, що Джон лягає спати окремо у вітальні.
Прийшла субота і Джон хоче піти пограти у гольф зі своїми друзями. Встаючи з ліжка, він каже Лізі, що зустрічається сьогодні з друзями і не вернеться аж до 4 години. Ліза дивується: «Ти ж обіцяв сьогодні піти зі мною на пікнік!»
«Ой, а не можна перенести пікнік на завтра»? – говорить Джон, дещо підвищуючи голос. «Та й менше з тим. Я давно не грав у гольф, а сьогодні якраз чудова погода. Я пішов»! Джон покидає дім.
Ліза відчувається покинутою. Вона плаче і кидає подушку зі злості .
«От негідник»! – кричить вона, жаліючи, що не встигла сказати це йому в лице.
Ліза вирішує піти на прогулянку у парк і поволі її біль та гнів затихають. Повертаючись додому, вона молиться: «Дорогий Боже, я зла на Джона і думаю, що він поступив егоїстично. Будь ласка, допоможи мені не бути егоїсткою також і хай мій гнів не виходить з-під контролю».
Ліза запрошує подругу на обід, а також пройтись по крамницям. Там вона купує собі нове плаття.
Тим часом, погравши у гольф, Джон з друзями вирішують ще заскочити в сендвіч-бар. Джон раптом помічає якою привабливою є офіціантка, але він лише дружньо їй посміхається і повертається до компанії друзів. Вранці Джон думав, що Ліза поступила з ним несправедливо, що хотіла позбавити його спілкування з друзями. Але зараз його мучить совість як він себе повів з нею. Він не задоволений собою.
«Слухайте, хлопці», – каже Джон, – «Мені вже пора додому. Треба провести час з Лізою». Дехто з друзів починає підколювати його, але Джон не міняє свого рішення.
Коли Ліза повертається додому о 1 годині, то здивовано помічає Джона на кухні, який готує кошик для пікніка.
«Чому ти так рано»? – питає вона. В її голосі все ще вчувається образа.
«Вибач мені за мою поведінку вранці», – каже Джон, – «Я хотів пограти в гольф і зовсім забув про тебе. Напевно це було егоїстично. Пробач мені».
Ліза прикушує губу. Їй все ще болить, але здається, що Джон справді шкодує. «Добре, пробачаю», – каже Ліза тихо.
Обіймаючись, Джон каже: «Може почнемо цей день знову? Я вернувся додому раніше і подумав, що може ми ще встигнемо влаштувати пікнік сьогодні?»
Ліза стримується від докорів Джону. Вона посміхається і ствердно киває головою.
День проходить чудесно! Гнів щезає в обох. Їхні стосунки стають свіжими як земля після дощу. Ісус працював у життях обох, спочатку показавши як жити, а тоді даючи силу відмовитися від власного егоїзму і пробачити одне одному, – дві необхідні складові любові, які так важко отримати без сторонньої допомоги.
Ці два сценарії лише поверхнево пояснюють міжособистісні ситуації, але вони ілюструють як присутність Бога у подружньому житті змінює стосунки. Християнська віра – це не просто збірка правил і принципів. Це постійне живе спілкування з Богом, через яке людина отримує силу і підтримку жити правильним життям.
Бог дуже чітко говорить про руйнівну силу розлучення, про важливість ставити чиїсь потреби вище своїх, про те, що потрібно залишатися вірними одне одному, уникаючи сексуальної розпусти і багато іншого. Але навіть знаючи як правильно ще не означає, що ми так поступатимемо. Часто поради Бога відрізняються від того, що хочемо ми (наприклад, говорити завжди правду одне одному, навіть якщо брехня така зручна в даний момент). Тим не менше, багато пар неодноразово пересвідчуються у мудрості Божих порад і важливості дотримання Його вказівок у побудові стосунків.
Наприклад, Бог говорить, що шлюб повинен наступити до сексуальної близькості. Але у нашій культурі 64% студентів погодилися з твердженням, що «пожити разом як пара до одруження – це добра ідея».5 Багато з тих студентів на власні очі бачили як руйнувалися шлюби їхніх батьків, тому «попробувати» стосунки здається доброю ідеєю.
То чому ж Бог наполягає на шлюбі до сексуальних контактів? Тому що Він прагне, щоб ми відчували близькість в усій її повноті та постійності. Як двоє людей можуть відчувати себе в безпеці, будучи повністю вразливими, (а це невід’ємна складова глибоких інтимних стосунків) якщо кожен може просто взяти і піти? Згідно зі статистикою розлучення трапляється частіше серед тих пар, які жили разом до шлюбу.6 Бог ніколи не помиляється, Він завжди правий. А всі Його поради – це вияв глибокої любові і турботи до нас.
Але Бог не хоче бути просто психологом з питань шлюбу. Він бажає, щоб ми знали Його, мали стосунки з Ним і довіряли Йому. Для того, щоб полюбити когось вічною любов’ю, нам самим потрібно пережити Його безумовну любов.
Полюбивши нас так сильно, Бог зробив щось дивовижне. Ми говорили про те, як егоїзм відділяє нас одне від одного, а особливо від святого і досконалого Бога. Біблія каже: «...бо то тільки переступи ваші відділювали вас від вашого Бога, і ваші провини ховали обличчя Його від вас, щоб Він не почув».7 Жодна кількість добрих справ чи наших зусиль не може усунути гріх, що є між нами і Богом. А ще гірше те, що є покарання за гріх – смерть... Це означає не просто фізична смерть, а вічне відокремлення від Бога, навіть після нашого земного життя. Ми самі нічого не може зробити, щоб це виправити. Божа вимога – досконалість, а ніхто з людей не є досконалим. Однак, окрім Своєї справедливості, Бог виявляє до нас Свою величезну любов і дає нам вихід з цієї ситуації.
Ісус Христос, Бог у людській подобі, прийшов у цей світ, щоб понести покарання за наші гріхи. Він також прийшов, щоб показати нам Бога і дати змістовне життя. Але основною Його метою було принести Себе у жертву за наші гріхи. Він повністю заплатив за усі гріхи – мої гріхи, твої гріхи, щоб ми могли бути прощеними. А через три дні після Свого розп’яття, Він воскрес із мертвих. Багато очевидців цього рознесли цю новину по всьому світу – про величезну Божу любов і життя, яке Він нам дає.
Нам не потрібно заробляти Боже прийняття. Бог пропонує стосунки з Ним безкоштовно, як подарунок. Нам потрібно обрати прийняти Його прощення і почати стосунки з Ним. Ісус сказав: «Я дорога, і правда, і життя. До Отця не приходить ніхто, якщо не через Мене».8 Він хоче прийти у наше життя, але потрібно запросити Його. Якщо шлюб – це важливе рішення, то стосунки з Богом – ще важливіші! Чи хочеш ти мати вічні стосунки з Богом і дозволити Йому бути Господом твого життя? Чи хочеш ти отримати джерело Його мудрості та сили?
Якщо так, то ти можеш попросити Його прийти у твоє життя прямо зараз. Як і подружні стосунки, все починається з обітниці. Ісус сказав: «Ось Я стою під дверима та стукаю: коли хто почує Мій голос і двері відчинить, Я до нього ввійду, і буду вечеряти з ним, а він зо Мною».9 У Біблії написано: «А всім, що Його прийняли, їм владу дало дітьми Божими стати, тим, що вірять у Ймення Його».10
Чи хочеш ти пізнати Божу любов і запросити Його у своє життя? Якщо так, то можеш помолитися таким словами: «Дорогий Ісусе, я потребую Тебе у своєму житті. Я прошу прости мені за мої гріхи. Дякую, що заплатив за них на хресті. Я прошу прийди у моє життя. Я хочу пізнати Тебе, Боже. Амінь».
Якщо твоя молитва була щирою, то твої стосунки з Богом щойно розпочалися. Як це вплине на твої проблеми у шлюбі? Тепер ти знаєш чому подружжя розпадаються, проте тепер у тебе є можливість попросити допомоги у Бога, Його мудрості і любові. Ти можеш мати міцний шлюб, збудований на любові. Як і багато людей, ти чинитимеш помилки. Але покладаючись на Нього, Бог дасть тобі силу і здатність любити, прощати і жертвувати заради коханої людини.
► | Я щойно запросив/ла Ісуса у своє життя (деяка корисна інформація)... |
► | Можливо, я хочу запросити Ісуса у своє життя, розкажіть мені більше про це... |
► | У мене є запитання чи коментар... |
Деніс Реней є директором організації «FamilyLife», що є частиною християнського студентського руху «Кемпус». Він є автор і ведучим радіо програми «FamilyLife Today». У нього є дружина Барбара та шестеро дітей.
(1) Kendall Hamilton and Pat Wingert, "Down the Aisle," Newsweek, 20 July 1998, p. 54.
(2) John J. DiIulio, Jr., "Deadly Divorce," National Review, 7 April 97.
(3) "Generation 2001: A Survey of the First College Graduating Class of the New Millennium," conducted in 1997-1998 by Louis Harris and Associates for Northwestern Mutual Life Insurance Company, 720 E. Wisconsin Ave., Milwaukee, WI 53202, pp. 8, 11.
(4) DiIulio, Jr., "Deadly Divorce."
(5) Generation 2001: A Survey, p. 11.
(6) Shervert H. Frazier, Psychotrends (New York: Simon & Schuster, 1994), p. 106
(7) Ісая 59:2
(8) Івана 14:6
(9) Об’явлення 3:20
(10) Івана 1:12